fbpx

Vydejte se s námi na potápěčskou dovolenou do egyptského Dahabu. Pobřeží je tu lemováno korálovými útesy, které někde zvolna klesají, jinde naopak příkře padají do hlubin. Spatřit tu můžete nejen tisíce korálových rybek, ale hlavně větší pelagické mořské tvory, například manty, nebo třeba i velrybí žraloky. Kromě překrásných korálových útesů můžete na ponorech běžně spatřit murény, trnuchy modroskvrné, kanice, tuňáky, síby, ale i delfíny či želvy.

termín: 1. října – 8. října 2018

cena: 23 990 Kč pro potápěče (19 990 Kč pro nepotápěče)

(V ceně je ubytování se snídaní na bázi, potápění (10 ponorů celkem, další je možné si dokoupit), letenky, doprovod zkušeného instruktora, který přímo na této bázi dva roky žil).

Cena platí při stávající ceně letenek. V případě její změny vás upozorníme během rezervace. 

záloha: 10 000 Kč (splatná 5 pracovních dní od rezervace)

doplatek: 31. 7. 2018

kontakt: adela@divers.cz

Zájemci budou mít možnost se zdarma zdokonalit v nejrůznějších potápěčských dovednostech, jako je vypouštění bójky, vyvažování, ale taky třeba focení a natáčení videa pod vodou a jeho zpracování. Všechny tyto dovednosti je taky možné si potrénovat na pravidelných setkáních Divers Direct v potápěčské jámě v pražských Čestlicích. Více info na www.divers.cz/blbnuti

Potápěčské lokality: 

Lighthouse reef

Lokalita nabízí zajímavou podívanou a potkáváme tady rozličné druhy živočichů. Klasické korálové rybky, klipky, perutýny, „papouščí ryby“, čtverzubce, kanice i chobotnice. Je vhodná pro všechny skupiny potápěčů, vstup do vody je jednoduchý a bezpečný. Díky výběžku korálového útesu je krytý před vlnami a proudy. Pod vodou najdeme zajímavou krajinu, mnohé korálové útesy roztroušené po mírném svahu až do hloubky přes třicet metrů.

Eel Garden

Eel Garden dostala jméno podle obrovské populace úhořovců. Jakési žížalky vykukující z písku. Když se něco děje zmizí ve své díře. Právě úhořovci jsou největší atrakcí na této lokalitě. Vyskytují se na velké písčité plošině zvolna se svažující z hloubky 10ti metrů do 25ti metrů.

Islands

Lokalita Islands je neuvěřitelná korálová zahrada. Koráli zde vytvořili úžasné formace a téměř labyrint. Potkáme tady všechny již zmíněné živočichy, včetně velkých čtvezubců, kaniců nebo dokonce napoleonů (pyskounů). U hladiny v menších hloubkách potkáváme hejna malých barakud a na venkovní straně labyrintu sem tam i barakudy dospělé. Mezi koráli jsou tři jakási jezírka, prohlubně s pískovým dnem na hloubce 7-10 metrů, mezi kterými se dá proplouvat. Vyplaveme-li ven, najdeme zvolna se svažující písčité dno s občasnými malými korálovými útesky. Hloubka cca 17 metrů.

Bells & Blue Hole

Je to jakási prasklina, komín, padající kolmo dolů až do hloubky 32 metrů. Ve 26ti metrech je prasklina uzavřená obloukem. Úchvatný je začátek ponoru, stejně jako jeho konec na venkovní straně Blue Hole. Právě venkovní strana Blue Hole je neuvěřitelně zarostlá měkkými i tvrdými korály. Tato lokalita je vhodnější pro zkušenější potápěče, za dobrého počasí bez vln a proudů ji ale pod dohledem průvodce zvládnou i méně zkušení. Maximální hloubka 30 metrů, více než živočichové uchvátí scenérie a úžasné korálové porosty.

Blue Hole je vlastně jakási jeskyně, u které se propadl strop. Je to asi nejznámnější lokalita nejen v Dahabu, ale možná v celém Egyptě. Propadlina je cca 150 metrů široká a na dno narazíme až v sedmdesáti metrech. Dno se svažuje a na výstupu z Blue Hole do moře je hloubka už 120 metrů. Výstup z „díry“ je možný pod obloukem, jakoby původním vstupem do jeskyně.

a mnoho dalších…

Výlety: 

Wadi Kid

Wadi Kid je známé jako zdroj pitné vody pro Dahab, ale Wadi Kid je také klíčovou lezeckou lokalitou. Je to dlouhé vyschlé koryto řeky mezi městy Dahab a Sharm El Sheikh, které se táhne celou cestu až do St Catherine. Je známé především díky zeleným palmám, pískovcovým horám a beduínskými usedlostmi. Dnes je stále více známé jako jedno z nejlepších míst pro horolezectví. Kromě pískovce tu můžeme najít i žulové stěny.

Beduínská večeře v horách

Před západem slunce vyrážíme do hor beduínskými jeepy, tam přesedláme na velbloudy, ti nás odnesou do malého průsmyku, kde už hoří táborák a beduíni pilně připravují naší večeři. Je to příjemně strávený večer mimo civilizaci s pečením čerstvého chleba v horách, grilování kuřete na otevřeném ohni a speciálním egyptským bramborovým salátem. Beduínsky čaj a vodní dýmka samozřejmě nesmí chybět.

Bílý a barevný kaňon

Prožijeme jízdu plnou zábavy po neobývané poušti, dorazíme do překrásně barevných kaňonů, kde nás čeká asi 1,5 hodinová procházka pouští. Malé občerstvení bude potěšením pro každého ve formě tuňákového salátu s beduínským sýrem a chlebem. Návrat je v brzkých odpoledních hodinách.

a mnoho dalších…

Ubytování a stravování

 

V ceně výletu je snídaně na bázi. Večeře na bázi se pro vás budou pohybovat mezi 4 a 6 eur, můžete ale samozřejmě vyrazit i kamkoli jinam – v nedalekém okolí se dá pořídit jídlo do ruky i o něco levnější, případně luxusnější varianty za vyšší ceny.

Golden Star hotel

Ubytování bude zajištěno v prověřeném hotelu Golden Star přímo v Dahabu. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, na hotelu funguje 24 hodin recepce. Hostům je k dispozici free wi-fi připojení. Hned vedle hotelu je samoobsluha.

Pokoje jsou po dvou, v případě zájmu je možné si doplatit single room. Cenu rádi upřesníme na dotaz.

Ráno je to nádherná desetiminutová procházka po promenádě podél pobřeží k bázi.

Další možnosti: 

Potápění s Nitroxem

Možnost udělat si PADI kurz potápění s nitroxem přímo na místě. Cena: 2500 Kč vč. certifikace.

Noční ponor na Lighthouse – 25 €

Thistlegorm – 120 €

Loď Thistlegorm byla zasažena německým bombardérem v roce 1941 a byl znovu objeven teprve v roce 1957. Na palubách vraku můžeme obdivovat těřké kulomety, torpeda, pomačkané cisterny a v útrobach množství anglických motocyklů, džipů a nakalaďáků. Leží tam i převracený tank, kouisek dál lokomotiva a všude se povalují střely a pumy různé ráže a mnoho dalšího vojenského materiálů. Vrak leží v hloubce 32 m na písčitém dně v Suezském zálivu. Ponory k tomuto vraku nejsou obtížné, avšak vzhledem k značným proudům, vlnám a snižené viditlenosti, které tam často bývají, safari je vhodné pouze pro potápěče AOWD nebo obdobnou certifikací do 30 m a s minimálně 20 zapsanýmiu ponory.

Program safari: Většinou jíž večer odjíždíme minibusem do Sharm el Sheikhu, kde se nalodíme a přespíme již na lodi v přístavu. Kajuty nejsou k dispozici, většinou se spí v salonu nebo na palubě. Za úsvitu loď vyplouvá z přístavu a po 3 až 4 hodinové plavbě se probouzíme již poblíž vraku Thistlegorm.  Většinou se prováději na vraku 2 ponory a odpoledne na zpáteční cestě nás čeká ještě třetí nádherný ponor na útesech Ras Mohammed (volitelný). Večer kolem 7 hodiny večer návrat do Dahabu.

Thistlegorm safari 2 ponory (+ 1 ponor nepovinné):  120 €

Potápění z lodě – 45 €

Už i v Dahabu kotví lodě, kterými se dostaneme ke vzdálenějším útesům. Denní výlety lodí zpestřují naši nabídku a po 1,5 hodině plavby se dostaneme k téměř nedotknutým korálovým zahradám Gabr el Bint. Oběd je připraven na lodi mezi dvěma ponory i s nealko nápojem.

Gabr el Bint és Small Blue Hole:

– Potápěč: 75 Euró

– Nepotápěč: 45 Euró

Safari na velbloudech – 50 €

Jednou z největších atrakcí Dahabu je safari na velbloudech. Terénní auta nás odvezou na konec Dahabu, kde se celá potápěčská výstroj přeloží na velbloudy a na nich se vydáme na 1,5 hodiny dlouhou cestu k vesnici Ras Abu Gallum. Mezi ponory nám beduíni připraví chutný tradičný oběd a před západem slunce se vydáme na velbloudech zpátky do Dahabu.

Ras abu Galum 1 den / 2 ponory:

– Potápěč: 80 Euró

– Nepotápěč: 50 Euró

Cena obsahuje transfery, velblouda, 2 ponory a oběd s jedním nealko nápojem

kontakt: adela@divers.cz