fbpx

Testování křídel: Máme vítěze

Letní sezóna se blíží a spousta lidí se chystá doplnit svoji potápěčskou výbavu. Proto jsme v Divers Direct dali dohromady několik různých křídel od různých výrobců a všechny jsme vám je dovezli do potápěčské jámy k vyzkoušení. A co jsme při testování odhalili? Že každému vyhovuje něco jiného, ale jeden favorit se přece jen našel.

Testovali jsme křídla od firem Mares, OMS, Tecline a X-Deep. V nabídce byla lehká cestovní křídla i klasická pevnější s ocelovým backplatem. Všechny křídla jsme záměrně vybrali pro rekreační potápění s monolahví. Mezi účastníky byli dámy i pánové ruzných potápěčských zkušeností, takže vlastně výborný vzorek.

Mares XR: Red Devil

Super lehlé křídlo, které nadchne všechny cestovatele. Red Devil je prémiové křídlo s omezenou edicí, výrobce si dal hodně záležet na designu. Křídlo má dva popruhy na lahev a kovové detaily, což u cestovních křídel není úplně běžné. Křídlo nemá polstrované popruhy a v základní verzi nejsou ani zkracovače, takže pro někoho může být nastrojování a naopak sundávání křídla mírně nepohodlné. “Zkracovače se dají jednoduše vytvořit pomocí jednoho malého komponentu,” doplňuje zástupce firmy Mares Jiří Šlechta.

Křídlo Mares XR najdete na e-shopu Divers Direct tady.

OMS křídla

Firma OMS nám poskytla na testování hned dvě křídla s různě velkými dušemi a dvěma variantami backplatu. Velkou výhodou křídel obecně je jejich přizpůsobitelnost, můžete si je poskládat doslova jako stavebnici podle svých představ. U OMS křídel to platí dvojnásob.

Na testování se křídla OMS stala favoritem. Příjemný je jednoduchý a přitom funkční způsob dotahování popruhů – popruhy na ramenou jsou propojené s těmi na břiše, křídlo si pohodlně dáte na záda a pak jedním tahem dotáhnete přesně podle potřeby. Tahle funční vychytávka nadchla všechny účastníky testování. Zároveň mají křídla OMS skvěle posazené backplaty vůči duši, takže vás ani jeden z těchto komponentů nikde netlačí a neobtěžuje, čemuž pomáhá i backplatové polstrování. Křídla OMS navíc okouzlí i svým nadčasovým a propracovaným designem. Je vidět, že jsou to křídla vyráběná firmou s bohatými zkušenostmi, vycházející z technického potápění.

Námi testovaná křídla ale nepatřila k vyloženě cestovacím kouskům. Kvůli své bitelné konstrukci a použitým materiálům přece jen něco váží.

Křídla OMS najdete na e-shopu Divers Direct tady.

Tecline: Peanut 21 Ladies

Od Teclinu bylo na tréninku k dispozici asymetrické křílo Peanut 21 z edice Ladies, tedy s fialovou výšivkou. Křídlo je specifické svým tvarem s výčnělkem u inflátorové hadice umožňující jednodušší vypouštění. Zároveň jde o křídlo s velkým vztlakem a je tedy potřeba svým způsobem určené pro specifického uživatele. Samozřejmě se vyrábí i v menších objemech. Velkou výhodou tvaru je také prostor za hlavou, který účastníci testování při hodnocení vyzdvihli.

Více o křídle Peanut 21 se můžete dočíst v recenzi na Potápěčském magazínu.

Křídlo Peanut 21 od Teclinu najdete na našem e-shopu Divers Direct tady.

X-Deep Ghost

Křídla X-Deep zažívají zejména v zahraničí obrovský boom a my jsme je pro vás do nabídky zařadili poměrně nedávno. Na tréninku jsme vzali do vody lehkou cestovní verzi X-Deep Ghost. Na první pohled se křídlo od ostatních liší v mnoha ohledech. Odlehčený backplate má specifický tvar, inflátorová hadice vychází ze středu duše a mezinožní popruh je dvojitý pro lepší ukotvení křídla na zádech. Je tedy potřeba si zvyknout na jiné posazení křídla na lahvi, aby křídlo fungovalo, jak má. Popruh s přezkou vepředu se zapíná výš, než je běžně člověk zvyklý, což může být pro někoho velkou výhodou. Popruh se zapíná v podstatě v pase, takže netlačí na bříše, dámy s větším poprsím by ale mohl tlačit na žebrech i výš. Rozhodně doporučujeme si tohle křídlo před zakoupením zkusit dát na záda.